Finansın Nabzını Tutuyoruz

Bitcoin Nedir? Bitcoin’e Yatırım Nasıl Yapılır?

0 0

Gelişen teknolojilerin piyasalara kazandırdığı en yeni yatırım aracı olan Bitcoin yükselişine devam ederken insanlar akıllarındaki soru işaretlerini gidermenin yollarını arıyor. Hâlihazırdaki internet bankacılığına zor alışılmışken “kripto para” denilince insanların bir adım geri çıkması gayet doğal. Peki Bitcoin nedir ve Bitcoin’e nasıl yatırım yapılır ?

Bitcoin Nedir ?

Öncelikle Bitcoin nedir? sorusuna yanıt arayalım. Bitcoin, herhangi bir resmi kuruluş veya bankaya bağlı olmaksızın basılan bir elektronik para birimidir. Zannedilenin aksine; bitcoin güvensiz değil, en güvenli bara birimidir. Bunun sebebi ise işlemlerin güvenliğini “blockchain” sistemi ile sağlamasıdır.

Blockchain Nedir? Blockchain’in Mantığı Nedir ?

Blockchain, dağıtılmış veri tabanı sistematiğiyle çalışan bir kriptolama tekniğidir. Türkçesi “blok zinciri” anlamına gelir. Blockchain’de şeffaflık ön plandadır, yani bugüne kadar bitcoin ile yapılan tüm işlemlere istediğiniz an erişebilirsiniz. Ancak para transferleri kriptolandığı için para transferini yapan tarafların kimlik bilgilerine erişmeniz mümkün olmayacaktır. Alışveriş esnasında yapılan tüm hareketler “veri madencileri” olarak adlandırılan kişiler tarafından kayıt alına alınmaktadır. Veri madencileri bu işten ayrıca para kazanmaktadır ve sistemi elverişli olan herkes veri madenciliği yapabilir. Veri madencileri, alışveriş esnasında paylaşılan tüm bilgileri kayıt altında tutar ve bu da bitcoin transferlerinin güvenliğini sağlar.

Bitcoin Nerelerde Kullanılır ?

Bitcoin, günümüzde her yerde kullanılabilen bir ödeme aracı hâline gelmiştir. Tüm alışverişler bitcoin ile yapılabilir. Ancak gerçek şu ki; bitcoin takip edilemediği için en çok yasadışı işlerde kullanılmaktadır.

Bitcoin Nasıl Alınır ?

Bitcoin, diğer sermaye piyasası araçlarından farklı olarak bir banka aracılığıyla alınmaz. Bitcoin almak için bir aracı kurum üzerinden “Bitcoin Wallet” adı verilen cüzdan hesabı oluşturmanız gerekir. Daha sonra oluşturduğunuz cüzdan hesabına Türk Lirası cinsinden para yollamanız ve bu cüzdandaki nakit ile bitcoin almanız gerekiyor.
Türkiye’de Bitcoin almak için şu firmaları tercih edebilirsiniz;

BtcTurk
Paribu
Bitexen
Bitay
Thodex

Bitcoin’e Yatırım Yapılır Mı ?

Bitcoin’e yatırım yapma konusunda kararsız kişiler için istatistiklerden faydalanmak en doğru seçim olacaktır. 26/11/2020 tarihi itibariyle 1 Bitcoin, 18.818,10 Amerikan Doları’na eşit seviyede. 1 Ocak 2020’yi baz alalım. Yılbaşında ise 1 Bitcoin, 6.998,83 Amerikan Doları’na denk gelmekteydi. Buradan, Bitcoin’in Amerikan Doları karşısında %168 değer kazandığını söyleyebiliriz. Bu da Bitcoin’in 2020 yılında en fazla kazandıran yatırım araçlarından biri olduğunu gösterir. Ancak dikkat edilmesi gerekir. Diğer tüm yatırım araçlarında olduğu gibi, Bitcoin’e yatırım yapmak için doğru zaman beklenmelidir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.