Finansın Nabzını Tutuyoruz

Dekorasyon Mağazası Nasıl Açılır? Maliyeti ve Süreci

0 359

Dekorasyon ve mobilya sektörü, ülkemizde ölmeyecek gözüyle bakılan sektörlerden biri olma özelliğini korumaya devam ediyor. Dekorasyon mağazası fikri, arz & talep ilişkisi göz önünde bulundurulduğu zaman oldukça cazip görünüyor. İhtiyacın sürekliliği ve arzın diğer sektörlere göre olağan ilerlemesi dekorasyon sektörünün fiyat dengesini koruyor. Dekorasyon mağazası fikri çok cazip görünse de bu işi yapmak isteyen kişilerin teknik bilgisi olması gerekiyor.

[lwptoc]

Dekorasyon Mağazası Açmak İçin Ne Bilmeli ?

Bir dekorasyon mağazası açma fikriniz varsa önce satacak olduğunuz ürünün niteliğini bilmeniz gerekiyor. Sunta, MDF, plastik, mobilya aksesuarları gibi malzemeleri tanımalı ve kalite ölçütlerine hakim olmalısınız. Ayrıca bu ürünler hammadde olarak alınıp bir işleme tabi tutulacaksa, kullanacağınız makinaları iyi öğrenmeniz gerekiyor. Ufak bir kesim hatası bir ürünün defolu olmasına sebep olur ve bu ürün zararına satılabilir.

Dekorasyon Mağazası Maliyeti

Dekorasyon mağazası açma maliyeti ucu açık ve görecelidir. Satacağınız ürüne, kullanacağınız makineye, mağazanın lokasyonuna ve bunun gibi birçok faktöre göre değişkenlik gösterecektir. Eğer imalat yapacaksanız, malzemeyi hammadde olarak alıp işlemden geçirecekseniz başlangıç maliyetleri yüksek gibi görünebilir. Kesim makinası, matkaplar, vidalar ve diğer sarf malzemeler dahil edildiğinde 150.000 ₺’yi bulan bir kuruluş masrafı ile karşılaşmanız mümkün. Ancak tablo, biblo, duvar saati gibi ürünler alınıp satılacak, imalat yapmak yerine yalnızca ticaret yapılacaksa 50.000 TL sermaye başlangıç için yeterli olacaktır.

Dekorasyon Mağazası Nasıl Açılır? Maliyeti ve Süreci
Dekorasyon Mağazası Nasıl Açılır? Maliyeti ve Süreci

Dekorasyon Ürünleri Tedariği

Dekorasyon ürünlerini tedarik etmek için sanayideki hammaddecileri, mobilyacıları ve toptancıları gezmek gerekir. Ülkemizde dekorasyon ürünlerinin hammaddeleri üretildiğinden dolayı bu malzemeleri ithal etmek daha masraflı ve maliyetli olabilir. Birim fiyatların aynı kalmasına karşın, ödemeyi döviz cinsinden yapmak ve gümrük vergisi ödemek size rakipleriniz karşısında dezavantaj olacaktır. İyi bir fiyat analiziyle yurtiçinde hizmet veren toptancılardan seçim yapmak daha işe yarar bir seçim olabilir.

Dekorasyon Mağazası Karlılık Durumu

Dekorasyon ürünlerinin imalatı, ticaretine göre daha kârlı olacaktır. Düşük hammadde maliyetleri ve ekstra işçilik ücretleri ürünün fiyatını yükseltirken kârlılık oranlarınızı da arttıracaktır. Ayrıca ürünün montajı yapılacaksa bu da kâra olumlu etki gösterebilir. Dekorasyon ürünleri ticareti kârlılık oranı ortalama olarak %50-%70 arasındayken, imalat sektöründe kârlılık oranı %100’e kadar yükselebilir.

İşyeri Seçimi

Dekorasyon mağazası için yer seçimi de hayati önem taşıyan bir faktördür. Eğer dekorasyon ürünlerini imâl edecekseniz, lokasyonunuz şehre uzak bir yerde olmalı. Aksi taktirde makine gürültüsü sebebiyle şikayetlere maruz kalmanız olasıdır. Dekorasyon ürünlerinin ticaretini yapacaksanız; lokasyonunuz merkezi ve kolay bulunabilir olmalı. Mümkünse şehrinizin mobilyacılar çarşısına yakın bir noktada mağaza açmaya özen gösterin. Alıcılar; tek bir mağazada gördüğüne bağlı kalmak yerine gezmek ve en uygununa karar vermek isteyecektir. Diğer mağazalara ne kadar yakın olursanız ziyaretçi sayınız o kadar artacak ve iş potansiyelinizi yükseltecektir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.