Finansın Nabzını Tutuyoruz

Faizsiz Ev Sahibi Olmak için Yöntemler 2021

0 41

Faizsiz ev sahibi olmak isteyenler, son yıllarda bütçelerine uygun ödeme koşulları sunan yeni sistemlere yönelmeyi tercih ediyor. Bu sistemlerin tek avantajı faizsiz hizmet anlayışını benimsemiş olmaları değildir. Önceden belirlenen evin TL değeri ve gruba dahil olacak kişi sayısına göre aylık ödeme koşullarını sunması sistemi cazip kılan diğer önemli avantajlarıdır. Bu durumda 60 veya 100 hatta 240 kişilik gibi çeşitli gruplara dahil olarak aylık ödenecek taksit tutarını daha düşük limitler şeklinde belirlemek mümkün. Ayrıca halihazırda bir kira ödeyenler için de kira destekli kampanyalar da yapılmaktadır.  Faizsiz ev sahibi olma yöntemleri konusunda çok sayıda kuruluş hizmet vermeye başlamıştır. Bu kuruluşlardan bazılarını daha yakından tanımak ve sistem hakkında daha detaylı bilgi almak için içeriğimize göz atabilirsiniz. İçeriğimizde ayrıca bankaların faizsiz konut kredisi sistemi hakkında da bilgi edinebilirsiniz.

Eminevim ile Faizsiz Ev Sahibi Olmak

Eminevim müşterilerine kısaltılmış vadeli ve kira destekli olmak üzere çekilişli; vade ortası ve peşinatlı olarak ise çekilişsiz toplamda dört farklı sistem sunmaktadır. Vade sayısı sisteme dahil olacak kişinin bütçesine bağlı olarak katılımcı sayısına (60’dan 200 kişiliğe kadar artabilen) göre belirlenmektedir. Örneğin; 200 bin TL değerinde bir ev satın alınmak istendiğinde %10 oranında peşinata (organizasyon ücreti) ek dahil olunacak sisteme yani katılımcı sayısına göre başlangıçta 1.300 TL ile 2.000 TL arasında aylık taksit ödemeler yapılabiliyor. Bu tutarlar ev sahibi olana kadar geçerli olurken, ev için talep edilen tutarın tesliminden sonra 900 TL ile 1.300 TL arasında taksit tutarında artış yapılmaktadır. Bunun nedeni sisteme dahil olan kişilerin mevcut kira ödemesi de olduğu düşünüldüğünden, başlangıçta daha düşük tutar ödeme yapılmasının öngörülmesidir. Kısacası ev teslimine kadar daha düşük, teslimden sonra ise belirli oranda artış ile yine sabit tutarda ödemelerin yapılması şeklinde tasarlanmıştır.

Faizsiz ev sahibi yapan “Eminevim güvenilir midir?” diye merak ediyor olabilirsiniz. Bankalardan farklı olarak kesin bir garanti sözü vermeyen sistem ile ilgili bu güne kadar herhangi bir ödeme problemi ile karşılaşılmadığını söylenebilir. Ancak 7. veya 9. aydan itibaren ödemenin yapılacağı gibi ifadelere yer verilmesine rağmen bazı şikayet sitelerinde vatandaşların zamanında ödeme alamadığı gibi sorunların yaşandığını belirtebiliriz.

Fuzulev ile Faizsiz Ev Sahibi Olmak

Fuzulev, başlangıçta otomobil sektörüyle ilgili faizsiz araba sahibi olmak isteyenler için yardımlaşmaya dayalı bir sistem ile hizmet vermekteydi. 2000 yılından itibaren ise inşaat sektöründe de faizsiz ev sahibi olmak isteyenlerin dayanışmasına dayanan bir sistem ile çalışmalarını sürdürmektedir. Faizsiz ev sahibi yapan kuruluşlar arasında yerini alan Fuzulev, çeşitli ödeme seçenekleriyle her bütçeden kesime hitap eden kampanyalar sunmaktadır. Tüketicinin belirlediği ev tutarı üzerinden %5 ile %8.5 oranında komisyon ücreti bulunmaktadır. Ayrıca peşinatsız ev sahibi olabileceğiniz sistemleri de mevcuttur. Türkiye’nin her ili ve semtinden ev satın alabilir, her ay noter eşliğinde yapılan çekilişe göre başlangıçta belirlediğiniz ödeneği kullanmaya hak kazanabilirsiniz. Sisteme 40’dan başlayıp 240 kişiye kadar oluşan gruplardan dilediğinizle dahil olmak mümkün. Fuzulev faizsiz konut sisteminin bir diğer avantajı ise ilk ay ile son ay taksit tutarlarının aynı kalmasıdır.

Fuzulev güvenilir mi?” derseniz, tıpkı diğer sistemlerde olduğu gibi kesin garanti sunmaması kuruluşun dezavantajıdır. Ayrıca şikayet siteleri incelendiğinde Fuzulev sisteminden ayrılmak isteyen tüketicilerin komisyon ücreti iadesi ve müşteri temsilcisine bağlanma sorunu ile ilgili olumsuz yorumlara da rastlanmaktadır.

Birevim ile Faizsiz Ev Sahibi Olmak

Birevim faizsiz ev alma sistemi 2016 yılından itibaren faaliyet göstermektedir. Dört farklı sistem ile tüketicilerine tasarruf yapma imkanı sunar. Bunlardan ilki Sıra Tespitli Tasarruf Yöntemi’dir. Dahil olunacak tasarruf grubu modeline göre sıra geldiğinde talep edilen bedelin ödenmesine dayanır. Teslim sürecinden sonra ise %6 oranında artış ile taksitler ödenmeye devam eder. İkinci tasarruf modeli de aynı şekilde çalışır. Yalnızca her yıl %8 oranında taksit tutarında artış ve ev tesliminden sonra binde 4.5 oranında yeniden taksit ödemesinde artış gözlenir. Her iki modelin toplam ödemesi en başta anlaşılan tutarı geçmez. Yalnızca aylık ödenecek tutarlarda değişiklik yapılır. Serbest Planlı Tasarruf Modeli ise tamamen tüketicinin kendi bütçesine göre her ay ödemeleri kendisinin belirlediği bir sistemdir.

Faizsiz ev sahibi yapan kuruluşlar göz önüne alındığından Birevim diğerlerinden farklı olarak Konut Değer Endeksli Tasarruf Yöntemi sunmaktadır. Bu sisteme göre taksit tutarları Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın aylık olarak belirlediği konut fiyat endeksine göre oranlanır. Böylece konut değeri artarken, teslim tarihinde evinizin değeri de artmaya devam eder. Sisteme dahil olmak için tüm modeller için geçerli olan gayrimenkul değerince %6.9 ila %12.9 arasında değişen organizasyon ücretinin bulunduğunu da unutmamak gerekir. Kuruluş yılı itibariyle değerlendirildiğinde şikayet sitelerinde “Birevim güvenilir mi?” sorusuna yeterince yanıt bulmak mümkün olmuyor. Tüketici yorumları incelendiğinde sistemden ayrılmak isteyenlerin giriş ücretlerinin iadesi konusunda problem yaşadıklarının gözlemlendiğini söyleyebiliriz.

Faizsiz Ev Sistemi mi Banka Kredisi mi Daha Avantajlı?

Faizsiz konut kredisi kullanımına olanak tanıyan Katılım Bankaları bulunmaktadır. Kar oranı usulüyle hizmet sağlayan bu bankalardan kredi çekerek konut sahibi olmak istenilmesi halinde gayrimenkulün %20’si oranında peşinat talep edilmektedir. Ayrıca ödemeler göz önüne alındığında kar oranına göre belirlense de yüksek vadeyle kredi kullanılması durumunda, talep edilen limit ile geri ödenecek limit arasındaki farkın oldukça fazla olduğu gözlenebilir. Ancak bankaların tüketicisine garanti sunması ve kredi taksitlerinin ödenmeye başlandığı ilk andan itibaren konut sahibi olma gibi avantajları da göz ardı edilemez. Böylece kira ödemesi yapan tüketici için büyük kolaylık sağlayacaktır.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.