Finansın Nabzını Tutuyoruz

Göz Sağlığına İyi Gelen Mucizevi 6 Besin

0 34

Vücudumuz için dengeli ve düzenli beslenmenin vücut direnci için önemli olduğu kadar göz sağlığı içinde beslenmenin önemi büyüktür. Göz sağlığına iyi gelen besinler nelerdir bu makalede kısaca anlatacağız.

İnternet ve bilgisayar kullanımın artmasıyla göz sağlığı problemi yaşayan insan sayısı da her geçen gün artıyor. Çünkü bilgisayar ve telefon ekranlarına sürekli bakmak göz sağlığını etkilemektedir. Bilgisayar en önemli etkendir ama bunun dışında da görme azalması için de yaşın ilerlemesi gibi farklı sebepler vardır.

[lwptoc]

Göz Sağlığına İyi Gelen Besin ve Mineraller

Göz sağlığı için hayati öneme sahip olan vitaminler; A Vitamini, C Vitamini ve E Vitaminidir. Bu vitaminleri yoğun olarak barındıran yiyecekler göz sağlığı için olumlu katkı yapar. Vücudumuzda bulunan minerallerden çinko, selenyum, zeaksantin ve lutein içeren gıdalar da göz sağlığına iyi gelen besinlerdendir. Göze iyi gelen 6 mucizevi besini inceleyelim.

1. Balık

Göz sağlığına iyi gelen omega-3 yağ asitlerini bol miktarda bulunduran somon, alabalık ve ton balığı gibi balıkları bol tüketmek önemlidir. Omege-3 hücre ve sinir sistemine etki eder ve aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir.

2. Havuç ve Göz Sağlığı

Halk arasında göze iyi gelen besin olarak havuç ilk sırada bilinmektedir, bilimsel açıdan da keza öyledir. Havuçta bulunan A Vitamini ve beta karoten göz sağlığına iyi gelmektedir.

3. Ispanak ve Göz Sağlığı

Ispanakta bulunan A Vitamini sayesinde bol ıspanak tüketmek görüş gücünü artırır, katarakt oluşmasına engel olur ve gece görüş direncini artırır.

4. Yaban Mersini ve Göz Sağlığı

2. Dünya savaşı sırasında İngiliz pilotlar doktorlarının tavsiyesiyle bol miktarda yaban mersini reçeli tükettiler. İngiliz doktorlarının bunu tavsiye etmelerindeki sebebin gözü dinlendirdiği ve gece görüş gücünü artırdığı şeklinde olmuş ve bu kayıtlara geçmiştir.

5. Çiğ Patates

Çiğ patatesi kestiğinizde uzun süre soğuk kalma gibi bir özelliği vardır. Ayrıca patatesi kesip gözünüzün üzerine koyduğunuzda içinde bulundurduğu C vitamini ve diğer besin maddeleri gibi antioksidanları vücudunuza aktarır. Bu besinlerin cilde geçmesiyle göz sağlığına olumlu katkıda bulunur.

Gözünüzün şişliğini alır, kaynak yaptığınızda gözünüzü kaynak aldıysa bu uygulamayı yaparsanız gözünüz bir süre sonra rahatlayacaktır. Göz yorgunluğunun giderilmesi için de bu uygulama yapılabilir.

6. Chia Tohumu

Chia tokumu içeriğinde barındırdığı E vitamini, C vitamini ve beta karoten sayesinde göz sağlığına iyi gelen besinler arasında sayılır. Göz sağlığınız için mutlaka bu besinleri yeterli oranda tüketmeniz gerekmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.