Finansın Nabzını Tutuyoruz

Harika Filtre Kahve Yapma Tarifi ve Püf Noktaları

0 52

Uyandıktan sonra çoğumuzun gözleri ilk olarak kahve arar. Dünyada en çok tüketilen, sıcak ve soğuk türevleri olan içeceklerden birisi kahvedir. Bu eşsiz içeceğin hammaddesine baktığımızda, kahve çekirdeklerinin temelde aynı olduğunu; fakat çeşitli boyutlarda öğütülüp, bambaşka yöntemler kullanılarak üretildiğini görüyoruz. Dünyada farklı öğütücüler, farklı makineler ve farklı pişirme yöntemleri kullanılarak farklı tatlar sunabiliyor. Her ne kadar yapılışı farklı olsa da, lezzetli bir filtre kahve için dikkat edilmesi gereken bazı konular var.

Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Merak ediyorsanız, aşağıda sizler için hazırladığımız maddeleri okumaya devam edin.

Filtre Kahve Hazırlayabileceğiniz Yöntemi Seçin

Evinizde kahve hazırlarken, dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi; kahveyi yeterli kadar sıcak su ile demlemektir. Filtre kahve hazırlayabilmeniz için geliştirilmiş birçok kahve makinesi mevcuttur. En kullanışlı ve en çok tercih edileni kahve presidir. Buna french press de denilmektedir. Bir piston yardımıyla, kahve çekirdekleri ezilmek suretiyle preslenir ve öğütülür.

Doğru Kahve Türü Seçin

Damak tadınıza uygun bir tarif arıyorsanız, öncelikle prese uygun şekilde dövülmüş kahve çekirdeklerine ya da kahve makinesine ihtiyacınız olacaktır. Aktardan rahatlıkla temin edebileceğiniz filtre kahveyi, dilerseniz farklı aromalar ile alabilirsiniz. Kahve satın alırken, sertliğini de göz önünde bulundurup; zevkinize uygun bir seçim yapabilirsiniz. Aktardan dövülmüş kahve satın alınabileceği gibi; evinizde kahve dökme makinesi kullanarak da öğüterek; ince, orta ve kalın kahve elde edebilirsiniz. İnce yapı için 8-10 saniye preslemek yeterliyken, orta kahve yapısı için 5-6 saniye, kalın kahve yapısı için ise 4 saniye civarında preslemeniz gerekir.

Kahve Makinesi ile Evde Filtre Kahve Nasıl Yapılır, Püf Noktaları Nelerdir?

Oldukça lezzetli filtre kahveler yapabilmek, tahmin edildiği kadar zor bir işlem değildir. En önemli püf noktası, kahve makinesinin haznesine ideal oranda su eklemektir. Harika lezzeti yakalamak için bir fincan kahve başına ortalama 6-8 gram kuru kahve konulmalıdır. Bu da 1 tatlı kaşığına denk gelmektedir. Ancak daha farklı bir lezzet denemek istiyorsanız, kahve miktarını ufak oranlarda artırıp azaltabilirsiniz. Kahve içiminin kaliteli olabilmesi adına, bir diğer püf nokta ise filtre seçiminde kullanılacak olan makinenin ölçülerinin göz önünde bulundurulmasıdır.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.