Finansın Nabzını Tutuyoruz

Hayvan Sahibi Olmanın Sağlığa Etkileri Nelerdir?

0 18

Hayvan sahibi olmak hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak sağlığınıza birden fazla etkisi vardır.

Hayvan beslemek insanları daha sevgi dolu ve duyarlı hale getirmektedir. Aynı zaman da hayvan sahibi olmanın sağlığa etkileri de vardır. Hem psikolojik olarak hem de fiziksel açıdan birçok etkisi bulunmaktadır. Hayvanların sağlınıza etkisini öğrenmek için bu yazımızı takip edebilirsiniz.

 Hayvan Sahibi Olmanın Sağlığa Psikolojik Etkileri

Hayvan beslemek ve ya sahibi olmak insanların psikolojilerine olumlu yönden oldukça etkilidir. Hayvanlar saf ve masum varlıklar oldukları için kötü enerjinizi alarak sizi stresten uzaklaştırmaktadır. Ayrıca yapılan araştırmalara göre ise hayvan sahibi olan kişilerde depresyon etkisi azalmaktadır. Hayvan besleyenlerin depresyona direnci yüksek olduğu araştırmalar tarafından kanıtlanmıştır. Hayvan sahibi olmak ve ya hayvan sevmek mutluluk hormonlarını arttırmaktadır. Bu sebeple ise depresyon riskini azaltmaktadır. Hayvan sahibi olmayan kişilerde hayvanları sıklıkla okşayabilir ve ya sevebilirler. Aynı şekilde hayvanları okşamak ve sevmekte serotinin ve oksitosin gibi mutluluk veren hormonları arttırdığı için depresyon riskini de azaltmaktadır. Sağlığınıza psikolojik etkileri bu şekildedir.

Sağlığa Fiziksel Etkileri

Öncelikle yapılan araştırmalara göre kalp sorunları risklerini azaltmaktadır. Aynı şekilde bir diğer fiziksel etki ise hayvan sevmek tansiyonu dengelemektedir. Stresi azalttığı için bu durumda tansiyonunuzun dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Çoğu ebeveyn evde hayvan beslemenin çocuklara alerjik reaksiyonlara sebep olacağına inanmaktadır. Fakat yapılan araştırmalara göre çocukların alerjilere daha dirençli olmasına yardımcı olduklarını belirtmektedir. Bu sebeple alerjileri engellemektedir.

Hayvanların sezgi yetenekleri güçlü olduğu için de sizin hem psikolojik hem de fiziksel olarak sorunlarınızı sezebilir. Bu durumda ise sahibi olduğunuz hayvanlar size arkadaşlık etmek isteyecekler ve sizi yalnız bırakmayacaklardır. Sağlığınıza fiziksel etkileri kadar psikolojik etkileri de oldukça önemlidir. Hayvanlara sevgi gösterdiğiniz sürece onlar da sizinle sevgilerini paylaşacak ve birlikte çoğu sorunları beraber aşmaya çalışabilirsiniz.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.