Finansın Nabzını Tutuyoruz

İnternette Butik Dükkanı Nasıl Açılır? Süreç Nasıl İşler?

0 0

Türkiye’de e-Ticaret furyası hız kesmeden devam ediyor. 2020’nin sonlarına doğru, genişleyen e-Ticaret işlem hacminin 100 Milyar Lirayı aşması ise yeni yatırımcıları cezbediyor. Türkiye’nin e-Ticaret istatistiklerinde ise giyim ve butik işi sektörü göğüslüyor. Peki sosyal medya pazarlamasından tutun da pazaryerlerine kadar her mecrada faaliyet gösteren butikler ne kadar kazanıyor ? E-ticaret ile butik açmak ne kadar kazandırır ?

Diğer tüm iş kollarında olduğu gibi elektronik ortamda da bir girişime başlamak için atılması gereken ilk adım fizibilite çalışmasıdır. Butik sektörü, şüphesiz en yoğun fizibilite çalışması gerektiren bir iş kolu. Rakip analizleri iyi yapılmalı, fiyat ve maliyet istatistikleri büyük özenle hazırlanmalıdır. Butik sektörünün zor olmasının en temel sebebi rakiplerinizin çok fazla sayıda olması olacaktır. Sürekli rekabet, fiyatlarda düşme etkisi yaratacağı için tedarikçilerinizi de iyi seçmeniz gerekir. Rakiplerine ezilen bir firmanın ayakta kalması mümkün olmayacaktır.

[lwptoc]

Butik Dükkanı Tedarikçisi Nasıl Bulunur?

Butik tedarikçisi bulabilmek için e-Ticaret forumları, webmaster forumları ya da toptan alışverişle ürün satan büyük e-Ticaret platformları kullanılabilir. Türkiye’de butik tedariği en fazla Çin’den yapılmaktadır. Alibaba, Aliexpress ve Etsy bu platformların başında gelmektedir. Ayrıca e-Ticaret forumlarından bayilik almanız da mümkün. E-ticaret forumlarında birçok butik toptancısı uygun fiyata ürün tedarik etmektedir. Butik sektörü ile e-Ticaret dünyasına adım atacaksanız toptan alımla maliyet düşürme stratejisini uygulamak zorundasınız.

E-Ticarette Butik Sitesi ve Pazaryerleri

Gerekli çalışmaları tamamlayıp ürünü satmaya hazır olduğunuzda sizi iki yol karşılayacaktır. Ya kendi e-ticaret siteniz üzerinden butik satışı yapacak, ya da pazaryerleri aracılığıyla ürününüzü satacaksınız. İki seçeneğin de birbirine göre avantajları var ancak ilk kez internetten satış yapacak birisi için pazaryerleri her zaman daha mantıklı olacaktır. Bunun sebepleri şunlardır;

İnternette Butik Dükkanı Nasıl Açılır? Süreç Nasıl İşler?
İnternette Butik Dükkanı Nasıl Açılır? Süreç Nasıl İşler?

Reklam

Pazaryerini kullanırsanız reklam için zaman maliyetiniz ve reklam giderleriniz büyük oranda azalır. Çünkü reklamı sizin yerinize pazaryerleri üstlenir.

Ziyaretçi Trafiği

Kendi e-Ticaret sitenizi kurarsanız sitenize ziyaretçi trafiği çekmek için birkaç ay süren çalışmalar yapmanız gerekecektir. Oysa Türkiye’de en çok bilinen pazaryerleri günde milyonlarca ziyaretçi ağırlıyor.

Güven

Hiç kimse yeni kurulan bir e-Ticaret sitesine kredi kartı bilgilerini vermek istemez. Ancak Türkiye’de faaliyet gösteren pazaryerleri köklü ve resmi kuruluşlardır. Müşteri; kart bilgilerinin kötü amaçlı kullanılmayacağını, iade ve teslimatta sorun yaşanması hâlinde el atacak bir yetkilinin olduğunu bilir. Bu da müşterilerin pazaryerlerinden ürün satın almasının başlıca sebeplerindendir.

Kuruluş Giderleri

Eğer yazılım bilginiz yoksa, bir e-Ticaret sitesi kurmak için binlerce lira harcamanız gerekebilir. Ancak pazaryerlerinde  yapmak, komisyon haricinde maliyetsizdir. Pazaryerleri, yalnızca satışlarınızdan belli oranda komisyon keser.

Butik Siteleri Ne Kadar Kazanır ?

E-ticaret iş hacminin bu denli yükselmesinin şüphesiz en büyük sebebi maliyet ve diğer faaliyet giderlerini yarı yarıya düşürmesidir. 2020 yılında ortalama bir butik sitesi kazancının 3.000 ₺ ila 5.000 ₺ olduğu gözlemlenmiştir..
Anahtar Kelimeler : Butik dükkanı tedarikçisi, e-Ticarette butik, butik sitesi kazancı, butik açmak

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.