Finansın Nabzını Tutuyoruz

Kredi Notu Nedir? Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

0 18

Artık hayatımızın birer parçası haline gelen bankalar ile şüphesiz en çok krediler sebebi ile iletişim kurmaktayız. Eski dönemlere göre oldukça hızlanan kredi başvuru süreçleri, insanların ihtiyaç duydukları paraya da daha kolay ulaşmalarını sağlamaktadır. Ancak, kredi çekmek ne kadar hızlı olursa olsun, kredilerin onaylanması için gerekli olan bazı kriterler değişmemektedir. Örneğin, tüm bankalar kredi vereceği müşterileri için kredi notu sorgulaması yapmakta ve buna göre başvuru sonucunu açıklamaktadır.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, tüm bankaların ortak bir sistem üzerinden takip ettiği ve kişinin o güne kadarki banka çalışmalarını (kullandığı kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı limitleri ve bunların nasıl ödendiği gibi bilgileri) gösteren bir puanlama sistemidir. Kişinin yaptığı ödemelerin düzenli olup olmamasına göre kredi notu düşük ya da yüksek çıkabilmektedir.

Neden Düşer?

Bir kişinin kredi notunu düşüren birkaç sebep sayılabilir. Bunlardan en çok rastlanılanı ve önemli olanı bankalara olan borçların zamanında ödenmemesidir. Gecikmeli yapılan her ödeme kredi notunda düşüş oluşturmakta ve bu düşüş miktarı, gecikmeli ödenen taksit sayısı arttıkça yükselmekte ve düzeltmek daha da zorlaştırmaktadır. İkinci bir sebep de fazla borçlanmadır. Bir kişinin borç miktarı kısa süre içerisinde çok fazla miktarda artarsa ödemeleri düzenli görünse bile kredi notu düşebilmektedir. Aynı şekilde, kısa süre içerisinde çok sayıda kredi ön başvurusu yapmak da kredi notunu olumsuz etkiler. Bu son durum sık rastlanılan durumlardan olmakla beraber pek çok kişi tarafından bilinmediğinden dikkat edilmemektedir.

Nasıl Yükselir?

Kredi notunu yükseltmek çok kolay olmadığı için en önemli durum kredi notunu düşürmemektir. Ancak düşük kredi notunu artırmanın da yolları vardır. Süre olarak uzun bir zaman gerekse de not düştükten sonra yapılan her düzenli ödeme tekrar not artışı oluşmasını sağlayacaktır. Ancak bu kısa zamanda olmayacağı için peş peşe birkaç ay devam etmesi gerekmektedir. Yine çok sayıda kredi başvurusu yapılmaması ve kısa zamanda yüklü borç altına girilmemesi gerekmektedir. Kredi notunun artma süresi, ne kadar düşük olduğuna göre değişir. Kredi notu çok düşük olmadığında 3-4 ayda düzelebileceği gibi kanuni takip durumu yaşayan kişilerde birkaç yıl sürebilmektedir.

Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim?

Kredi notu bankaların kendi aralarında oluşturdukları bir kredi kayıt bürosu tarafından tüm zaman dilimlerinde bankalar ile yaptığınız finansal işlemeleri veri tabanlarına ekleyerek sizin hakkınızda çıkardıkları raporlardır ve bankalar sizlere kredi istediğiniz durumlarda bu raporları baz alarak kredinizin onayını yapıyorlar hatta bazı bankalar için bu da yetmiyor ve kendileri de bir araştırma yapıyor.

Kredi notu dediğimiz şey kolay kolay yükselmiyorken çok kolay bir şekilde düşme eğilimine sahip bir derecelendirme aslında peki düşük olan kredi notu nasıl yükseltilir? Size tavsiyemiz öncelikle kredi notunuz ne durumda ona bir bakın. Sonrasında eğer bankalara borcunuz var ise bu borcun tamamından kurtulun. Bu borç aslında banka kredisi olarak ve yine kredi kartı borcu olarak düşünülmemeli son yapılan düzenlemelere göre düzenli fatura ödeme alışkanlıklarınız da sizin kredi notunuzu etkilemeye başladı bu nedenle ödenmemiş faturalarınız varsa bunları da hemen ödeyin ve sonrasında faturalarınızı düzenli olarak ödeme gayreti içinde olun.

Kredi Notu Yükseltmekte Kredi Kartının Önemi Var Mı?

Kredi kartınızı düşük limitli tutun ve her ay yaptığınız harcamaların tümünü ödeyin sadece asgari ödemelerinizi yapmanız kredi notunuzu yükseltmez. Ayrıca bir tavsiye daha eğer kredi kartı borcunuzun tamamını gününden önce yani hesap kesim tarihinden önce öderseniz de kredi notunun pozitif yönlü değişim gösterecektir.

Yine kredi notunuzu yükseltebilmek için başka bir alternatif de düşük limitli bir kredi alıp bunun ödemelerini düzenli yapmak hatta yapabilme imkanınız varsa zamanından önce tüm borcu kapatmak. Bu tür bir uygulama da emin olun kredi notunuzu yine olumlu yönde etkileyecek durumlardan biridir.

Peki şimdi bazılarınız diyor ki kredi kartı ya da kredi alma gibi bir imkana sahip olamayanlar ne yapacak kredi notunu nasıl yükseltecek. Böyle bir durumdaysanız herhangi bir bankada hesap açtırın ve bu hesap üzerinden tüm ödemelerinizi ve harcamalarınızı yapın. Mesela maaşınızı aldığınızda bu hesaba paranızı yatırabilir ve hesap üzerinden faturalarınızı ya da kiranızı ödeyebilir hatta harcamalarınızı de bu hesaptan gerçekleştirebilirsiniz. Düzenli olarak bu işlemi yaparsanız bankadan kredi kartı talep edebilir yukarda anlattığımız işlemleri sonrasında yapabilirsiniz. Böylece süreç kısmen uzamış olsa da istediğiniz sonucu elde edeceksiniz.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.