Finansın Nabzını Tutuyoruz

Otomobillerde Lastik Basıncı Nasıl Kontrol Edilir?

0 55

Yakıttan tasarruf etmek ve yolda güvende olmanız için otomobilinizin lastik basıncı çok önemlidir. Lastiklerinizin ömrünü önemli ölçüde uzatabilir ve en önemlisi, aracınızın günlük sürüş koşullarında veya acil durumlarda daha etkin bir frenleme yapmasını sağlayabilir.

Lastik Basıncı Ne Zaman Kontrol Edilmeli?

Lastikler, zamanla bir miktar havayı dışarı sızdırır. Bu nedenle sürücülerin lastik basınçlarını en az ayda bir düzenli olarak kontrol etmeleri gerekir. Aracınızda lastik basıncı izleme sistemi varsa, düşük lastik basıncı gösterge ışığını asla göz ardı etmeyin. Ve sıcaklık değişiklikleri lastik basıncını etkileyebileceğinden, aşırı hava koşulları ve mevsimsel değişiklikler sırasında lastik basıncını kontrol etmek gerekir.

Lastik Basıncı Kontrolü için Hangi Araçlara İhtiyaç Var?

Lastik basıncını kontrol etmek ve ayarlamak için gereken araçlar uygun maliyetlidir. Otomobil malzemeleri satan mağazalardan kolaylıkla temin edilebilir. Tek ihtiyacınız olan bir lastik basınç göstergesi ve bir hava kompresörüne erişimdir. Ne zaman ihtiyaç duyacağınızı bilemeyeceğiniz için bu malzemeleri sürekli olarak aracınızda bulundurmalısınız. Dolayısıyla pille çalışan elektronik bir lastik yerine kadranlı bir lastik basınç göstergesi seçin. Çubuk ve kalem göstergeleri başka bir seçenektir, ancak bunların doğru bir şekilde okunması kadranlı göstergelerden daha zordur. Pek çok akaryakıt istasyonu, ücretsiz olarak hava kompresörlerini müşterilerinin kullanımına sunar. Ancak acil durumlarda ve akaryakıt istasyonundan uzak olduğunuzda bu işinizi görmez. Arabanızdaki 12 voltluk prize takılan küçük, taşınabilir bir hava kompresörü satın alın ve ihtiyaç duyduğunuzda bedava havaya sahip olun.

Doğru Lastik Basıncı

Otomobiliniz için üretici tarafından belirtilen lastik basıncı bilgilerini sürücü kapısı çerçevesinin iç kısmındaki bir etikette bulabilirsiniz. Çıkartmayı bulamazsanız, kullanım kılavuzunuza bakın. Birden fazla lastik basıncı ayarı listelenmişse şaşırmayın, aracınızdaki lastiklerin boyutuna ve konumuna uyan lastik basıncını kullanın. Düşündüğünüzün aksine, lastiğin yanağında yazılı lastik basıncını kullanmamalısınız. Burada belirtilen değer, maksimum basınç değeridir. Aracınız için ideal olan basınç değeri değildir.

Basıncı Kontrol Etme

Arabanızdaki her lastikte bir sibob (schrader valf) vardır. Merkezden çıkıntı yapan ve basıldığında havayı serbest bırakan bir iğneye sahiptir. Milin ucunda, vanayı içeride temiz tutan plastik veya metal bir kapak bulunmalıdır. Lastiklerinizden herhangi birinin supap kapağı eksikse, değiştirmek çok maliyetli olmayacaktır. Bu kapak, supabın temiz ve çalışır durumda kalmasına yardımcı olur.

Unutmayın: Sıcaklık lastik basıncını etkileyebilir, bu nedenle aracınızı kullanmadan önce basıncınızı kontrol edin veya lastikler soğuyana kadar bekleyin. Basıncınızı kontrol etmek için, lastik göstergesinin ucunu supap sapının ucuna bastırın ve okuma sırasında hava kaçmaması için hizalamaya dikkat edin. Başlangıçta bir miktar hava kaçabilir, ancak gösterge doğru şekilde hizalanırsa ve doğru basıncı uygularsanız, gösterge valf gövdesine yapışır ve doğru bir okuma alırsınız.

Lastiğiniz az şişirilmişse, hava kompresörünüzün hortumunu, göstergenizi kullandığınız gibi supap gövdesi üzerine bastırarak hava eklemeniz gerekir. İster portatif kompresör ister akaryakıt istasyonunda sabit bir kompresör kullanıyor olun, önemli olan doğru basınca ulaşana kadar hava eklemeye devam etmektir. Çoğu kompresörün yerleşik bir göstergesi vardır ancak bunlar her zaman doğru okuma yapmayabilir. Daha güvenli bir okuma için düzenli aralıklarla kompresörün bağlantısını kesin ve hava basıncı seviyesini kontrol etmek için kendi ölçüm cihazınızı kullanın.

Lastiğiniz aşırı şişmişse, orta iğneye anlık olarak basarak ve doğru basınca ulaşana kadar gösterge ile tekrar kontrol ederek biraz hava boşaltabilirsiniz.

Not:

Lastik basıncınıza sürekli kontrol etmek ve ideal değerde tutmak, lastiklerinizin ömrünü ikiye katlayabilir, yakıt verimliliğinizi artırabilir, sizi ve arabanızı yolda daha güvenli tutabilir. Optimum lastik basıncı, patlak lastiğin önlenmesine de yardımcı olabilir. Ayrıca arabanızda yedek lastik varsa, hava basıncını da düzenli olarak kontrol ettiğinizden emin olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.