Finansın Nabzını Tutuyoruz

Sağlıklı Yağlar Nelerdir? En Sağlıklı 8 Yağ Kaynağı

0 15

Yağlar vücudumuz için gerekli olan enerjinin en önemli kaynağı olup bilinenin aksine her yağ kilo aldırmaz. Hatta öyle yağlar vardır ki faydaları ile ön plana çıkıyor. Bu makalede sağlıklı yağlar nelerdir, nasıl tüketmeliyiz kısaca değineceğiz.

Sağlıklı beslenme diyetinde en önemli nokta yağ dengesinin iyi ayarlanmasıdır. Sağlıksız yağları tüketmek birçok hastalığa zemin hazırlarken sağlıklı yağları tüketmek beyninizi, kalbinizi, damarlarınızı kısaca sağlığınızı korur. Aşağıda en sağlıklı 8 yağ kaynağı listesini verdik.

[lwptoc]

1. Avokado Yağı

Avokado meyvesini istediğiniz her gün rahatlıkla tüketebilirsiniz. Çünkü içeriğindeki iyi tekli doymamış yağ asitleri sindirime yardımcı olur ve uzun süre tokluk hissi verir. Cildi güzelleştirir ve kanser hücreleriyle savaşır.

2. Omega-3 Bakımından Zengin Balık

Omega-3 bakımından zengin olan başta somon olmak üzere bazı balıkları tüketmek özellikle kalp ve damar rahatsızlığı olanlar için sağlıklı sonuçlar vermektedir.

3. Sızma Zeytinyağı

Yapılan araştırmalara göre zeytinyağı tüketenlerin daha uzun yaşadığını duymuş muydunuz? Özellikle sızma zeytinyağı beslenme yönteminize mutlaka girmelidir. Salatalarınızda yemeklerinizde tüketin birçok hastalığa iyi geldiği gibi özellikle kalp damar hastalıklarına iyi gelmektedir.

4. Tam Yağlı Yoğurt

Az yağlı yoğurdun daha sağlıklı olduğu bilinir ama bu bilgi yanlıştır. Az yağlı besinlerin şeker miktarı yüksek olur. Tam yağlı yoğurt iyi özellikli yağlara sahip olup sindirimi hızlandırır.

5. Kuruyemiş

Birçok kuruyemiş vücut sağlığı için en sağlıklı yağları içerir. Ceviz hem beyin sağlığı için hem de kardiyovasküler sistem için son derece önemli besindir. Fıstık önemli bir selenyum kaynağı olup bademler antioksidan kaynağıdır. Bu üç kuruyemişi düzenli olarak tüketmenin vücut sağlığı açısından önemi büyüktür.

6. Yumurta

Yumurtanın çok iyi bir protein kaynağı olduğunu herkes bilir ama sarısının iyi bir yağ kaynağı olduğu fazla bilinmez. Yumurta sarısı faydalı yağ asidi, mineraller ve vitaminler bakımından oldukça zengindir.

7. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı bilinen yağlar arasında en sağlıklı yağlardan biridir. Pişirilmesinde de sorun olmadığı için kızartmalarda bu yağın tercih edilmesi uygun olur. Aynı zamanda Hindistan cevizi yağının cilde de iyi geldiği biliniyor.

8. Ghee Yağı

İnek sütünden yapılmış tereyağından elde edilen katkısız saf bir yağ olup sağlık açısından faydalıdır.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.